Wady i zalety mass mediów

Żyjemy w czasach, kiedy mamy nieograniczony dostęp do wielu źródeł informacji. Jak jednak na nas to wpływa? Czy świat masowej informacji jest zagrożeniem, czy dobrodziejstwem dla jego odbiorców?

1249052835

Dzięki mass mediom mamy powszechny i szybki dostęp do informacji. W każdej chwili możemy znaleźć w Internecie tysiące odpowiedzi na nurtujące nas pytania. To właśnie z telewizji „w mgnieniu oka” dowiadujemy się o szczególnie ważnych faktach z życia społeczeństwa, katastrofach i wypadkach. Ponadto gazety, czasopisma i magazyny wręcz zasypują nas informacjami na rozmaite tematy z różnych dziedzin. Zatem gdyby nie mass media, nasza wiedza byłaby na pewno uboższa. Tracilibyśmy również wiele cennego czasu na zdobywanie informacji, które są teraz na „wyciągnięcie ręki”.

Bez wątpienia media dostarczają nam rozrywki i relaksu. Każdy potrzebuje czasem chwili odpoczynku, zabawy i właśnie te potrzeby zaspokajamy przez korzystanie z mass mediów. Coraz częściej oglądamy seriale, słuchamy radia, czy „surfujemy” po Internecie. Ten sposób wypoczynku stał się tak powszechny i nagminny, że w konsekwencji nie wyobrażamy sobie, jak inaczej moglibyśmy wypełnić wolny czas i zrelaksować się.

Dobrodziejstwem środków masowego przekazu jest wyzwolenie pozytywnych działań. Wiele organizacji i stowarzyszeń wykorzystuje mass media, aby uświadomić społeczeństwo, zmusić je do myślenia i działania w dobrej sprawie. Oprócz tego, powstają różnego rodzaju reklamy, propagujące zdrowy styl życia lub zachęcające do poddania się badaniom profilaktycznym. Są też organizowane różne akcje charytatywne, które nagłaśniają media i zwykle popierają znane postacie po to, aby ludzie zaczęli pomagać i dostrzegać, jak wiele mogą zrobić dla innych i dla świata.

Niestety świat masowej informacji manipuluje opinią publiczną, narzuca własne poglądy i ogranicza samodzielność myślenia. Wierzymy we wszystko, co zobaczymy bądź usłyszymy za pośrednictwem mass mediów. Miliony czytelników roztrząsa każdą plotkę i kompromitujące zdjęcie opublikowane w brukowcach na temat ich ulubionych „gwiazd”, postaci wykreowanych głównie przez telewizję. Nie potrafimy skutecznie bronić się przed zbyt dużym natłokiem informacji. Naiwnie przyjmujemy za pewnik nawet najmniejszą błahostkę. Tymczasem media manipulują nami cały czas, a my często nie zdajemy sobie sprawy, jak niszczący mają wpływ na naszą indywidualność oraz poglądy.

Istotna jest również kwestia szkodzenia psychice odbiorcy związana ze środkami masowego przekazu. Zbyt częste korzystanie ze środków masowego przekazu prowadzi do uzależnienia. Jak każdy nałóg zaczyna się niewinnie, potem coraz częściej sięgamy po pilota lub myszkę od komputera, aż w końcu nie jesteśmy w stanie egzystować bez danego urządzenia. Należy pamiętać, że osoba uzależniona szkodzi nie tylko sobie, ale i swoim najbliższym, co prowadzi do zanikania więzi rodzinnych. Z czasem taka osoba coraz bardziej izoluje się od społeczeństwa i podporządkowuje swoje życie korzystaniu z mass mediów. W gruncie rzeczy uzależnienie tego typu prowadzi do osamotnienia oraz depresji związanej z natłokiem złych informacji, a także uszczerbków na zdrowiu.

Negatywnym działaniem mass mediów jest także deformacja obrazu świata. Media pokazują to, co jest ciekawe, zaskakujące lub przerażające dla odbiorców. Jednym słowem próbują wzbudzić w nas skrajne emocje. Staje się to problemem, gdy w wyniku nadmiernej ilości złych informacji kreujemy sobie zdeformowany obraz świata, w którym szerzy się zło. Świat masowej informacji nagminnie wyolbrzymia zdarzenia poprzez częstotliwość ich pokazywania. Przekłamuje fakty z powodu braku obiektywnych informacji. W dodatku mass media wywierają na nas taki wpływ, że wszędzie widzimy zło. Stajemy się podejrzliwi wobec innych ludzi. Boimy się wyjść z domu, bo może na nas czyhać bandyta lub seryjny morderca. Każde zdarzenie roztrząsamy wielokrotnie i głęboko analizujemy dochodząc do wniosków często odbiegających od rzeczywistości.

Z moich rozważań wynika, że świat masowej informacji ma wiele zalet i wad. Moim zdaniem pomimo wszystkich negatywnych skutków mass mediów, na zawsze pozostaną one ogromnym dobrodziejstwem. Współczesny człowiek nie jest w stanie bez nich funkcjonować, jednak ważne jest, aby potrafić robić to w sposób właściwy i świadomy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *