Facebook – złe i dobre strony

Kto w dzisiejszych czasach nie posiada konta na Facebooku? Zdecydowanie większość z nas „wchodzi” tam codziennie i spędza na nim mnóstwo swojego wolnego czasu.

facebook

Coraz częściej przenosimy naszą rzeczywistość w Internet. Znam osoby, które po pożegnaniu się ze znajomymi i szybkim pochłonięciu obiadu, siadają do komputera, włączają „fejsbuczka” i rozpoczynają przerwaną pół godziny wcześniej konwersację. W ten sposób, wybierając zamiast spotkania na mieście, samotne siedzenie przed ekranem monitora, coraz bardziej izolujemy się społecznie.

Owszem, dobrze jest porozmawiać z kimś przez komunikator internetowy, ale nie można przekładać takich „spotkań” nad spotkania realne. W końcu, w tej sytuacji jesteśmy tylko my i komputer, nie mamy poczucia bliskości drugiej osoby, nie możemy nic wyczytać z jej twarzy, z gestów, z tonu głosu.. Internetowa rozmowa nigdy nie zastąpi prawdziwej, w rzeczywistym świecie.

Oczywiście nie możemy zapominać, że „Fejs” zarówno jak negatywne cechy, posiada również i te pozytywne. Do tych drugich można zaliczyć między innymi możliwość szybkiego komunikowania się z innymi, „odkopania” starych znajomości np. poprzez dodanie zdjęcia, które było zrobione X lat temu. Istnieje także opcja założenia grupy czy wydarzenia.

Należy zatem pamiętać o tym, aby Facebook nie stał się dla nas uzależnieniem, dlatego korzystajmy niego rozsądnie i z umiarem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *