System wartości we współczesnym świecie

We współczesnym świecie wiele istotnych do tej pory wartości stoi pod coraz większym znakiem zapytania. W XXI wieku rola utrzymywania więzi z bliskimi osobami schodzi na dalszy plan, wyprzedzana przez pieniądze, karierę i sławę. 

Mentalność oraz moralność zwykłych, szarych obywateli, na przestrzeni ostatnich lat diametralnie się zmieniły, a społeczeństwo zwyczajnie zostało przewartościowane. Jest to spowodowane w dużej mierze szybkim postępem na świecie; kulturą „mass mediów” oraz pogłębiającym się konsumpcjonizmem. Należy więc zadać sobie pytanie: Czy jest jeszcze szansa zatrzymać tę samonapędzającą się machinę postępu, która zabija w nas najważniejsze cechy?

Resztki godności krzyczą: „Tak, jak najszybciej!”, ale wtedy odzywa się rozsądek i okazuje się, że wcale nie jest to takie łatwe. Przecież świat już od dłuższego czasu wciąż przyśpiesza tempo i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Współczesny, młody człowiek goni za karierą i dąży przede wszystkim do sukcesu zawodowego, nie przykładając dużej wagi do tak poważnej sprawy jak rodzina. A przecież to właśnie rodzina jest fundamentem naszego życia, a przynajmniej być nim powinna.

Ginie w nas też duch patriotyzmu- coraz więcej z nas opuszcza swój kraj na rzecz wysokich zarobków i obietnic lepszego życia za granicą. Mamy tu do czynienia z tzw. kosmopolityzmem, czyli przeciwieństwem tradycyjnego patriotyzmu i nacjonalizmu. Zachętą są także liczne sukcesy naszych rodaków poza Polską rozsławione na całym świecie. Jednak tak chętne porzucanie ziemi rodzinnej w pewnej mierze świadczy o braku przywiązania do swojej ojczyzny, która przecież jest częścią każdego Polaka. Czy dowodzi to także tego, że w niedalekiej przyszłości z jednakową łatwością będziemy odchodzić od naszych korzeni i rodzin? Tego póki co nie wiemy i miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli się przekonywać. Jak często się okazuje, życie w innym kraju bywa zupełną przeciwnością przedstawianych nam superlatyw. Obcokrajowcy są tam traktowani drugorzędnie i zdarza się, że nie są odpowiednio szanowani.

Kolejnym tematem wartym poruszenia jest konsumpcjonizm, czyli czerpanie radości z zaspokajania własnego ego, co właściwie sprowadza się do materialnego egoizmu. Jest to zjawisko powszechne w dzisiejszych czasach i niestety postępujące. Skąd się bierze nasz konsumpcjonizm? Czy świadczy on o upadku systemu wartości a może jednak jest tylko walką o lepsze życie? I tu właśnie spotykam się z opinią, że „jako społeczeństwo nie osiągnęliśmy jeszcze takiego poziomu życia, jaki moglibyśmy uznać za wystarczający, więc nasz konsumpcjonizm jest usprawiedliwiony.” Zdaniem wielu socjologów będzie jednak gorzej, bo Polacy zachłysnęli się bogactwem i nie będą w stanie się zatrzymać. Moim zdaniem, wartości konsumpcyjne stały się podstawowe dla już chyba każdego społeczeństwa, które rywalizuje o coraz lepszy, jak im się wydaje, standard życia. To kolejna wada cywilizacji, chociaż zjawisko „materialnego egoizmu” jest znane ludzkości od zarania dziejów.

512e0b2fb0d06_o

System wartości we współczesnym świecie jest szczególnie trudny dla młodych osób dopiero wchodzących w dorosłe życie. Według dzisiejszej młodzieży, zaraz po rodzinie, najważniejsze są pieniądze, praca i wolność. Takie wartości jak miłość, zdrowie i przyjaźń schodzą na drugi- ba, trzeci- plan. Młodzi ludzie rodzą i wychowują się w świecie pełnym nienawiści i pogoni za pieniądzem, a jedynym źródłem nauki moralności są rodzice, którzy również często zawodzą i nie wywiązują się z obowiązków wychowawczych. Tym samym nowe pokolenie staje się jeszcze bardziej egoistyczne i konsumpcjonistyczne od swoich rodziców.

Uważam, że sytuacja przedstawia się zatem bardzo pesymistycznie, a widoki na przyszłość nie są zadowalające. Czy nasze społeczeństwo dąży do absolutnej znieczulicy? Czy powinniśmy więc powziąć jakieś kroki ku lepszemu? A może najlepszym wyjściem jest pozostawić sprawy ich własnemu biegowi? Ciężko odpowiedzieć mi na którekolwiek z tych pytań, ale na pewno warto się nad tym zastanowić. Zachęcam więc do refleksji nad własnymi wartościami i tym, co jest dla nas tak naprawdę ważne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *