Czy można pokochać maszynę? -„Her”

Wkrótce na ekrany polskich kin wejdzie film amerykańskiej produkcji, w reżyserii Spike Jonze’a pt. „Her”. Jest to historia samotnego pisarza, który zarabia na życie pisząc dotykające, osobiste listy dla innych ludzi. Theodore Twombly załamany po zakończeniu długiego związku jest zafascynowany nowym systemem operacyjnym.

3bf2e981

Zaawansowany system jest indywidualny dla każdego człowieka. Po zainicjowaniu Theodore poznaje Samanthę. Jest to kobiecy głos, który nie tylko służy użytkownikowi, ale jest również zabawny i wrażliwy. Samantha pragnie dowiedzieć się jak najwięcej o świecie, jej pragnienia i potrzeby ewoluują wraz z Theodorem. Początkowa sympatia do urządzenia przemienia się w miłość. Czy jednak jest to prawdziwe uczucie, czy tylko złudna mrzonka?

Samantha to spersonalizowane urządzenie, które dostosowuje się do preferencji posiadacza. Nie ma więc własnych poglądów ani opinii, wie tylko to czego zostanie nauczona. Są pewne rzeczy których Samantha nigdy nie pojmie, nie doświadczy m.in. uczucia bycia żywym. Czy Theodore zatem nie zakochał się w wyobrażeniu własnego ideału kobiety, w osobie którą sam wykreował, stworzył? Czy taka miłość ma coś wspólnego z realnymi odczuciami, może istnieć naprawdę, czy jest tylko tymczasowym zafascynowaniem.

Her1

Film pokazuje sytuacje w której ktoś pozwala przejąć emocjom kontrolę nad własną logiką i rozumem. Główny bohater nie jest jednak już młody i oczekuje się od niego racjonalnego zachowania. Theodore doskonale zdaje sobie sprawę, że maszyna nie jest żywa, jednak  traktuje Samanthe jak człowieka, do tego stopnia, iż uważa że ma ona własne poglądy. Pomiędzy światem realnym a wyobraźnią oddziela go cienka linia, której on zdaje się nie zauważać, bądź też specjalnie ignorować. Theodore ma złamane serce i potrzebuje kogoś kto zawsze przy nim będzie, kogoś oddanego, dyspozycyjnego. Nowy system operacyjny pojawia się w takim momencie, kiedy Theodore tego potrzebuje. Główny bohater zmienia się, ewoluuje, staje się bardziej otwarty, uspołecznia się i czerpie przyjemność z życia.

Historia ta porusza problemy obecnego świata, ludzie żyją obok siebie, coraz częściej zamykając się na siebie nawzajem, wpadają w wir pracy, natłok obowiązków, wiecznie się gdzieś śpieszą sami nie wiedząc gdzie. Po obejrzeniu zwiastuna „Her” niezwłocznie nasuwa się pytanie, czy tak będzie wyglądała przyszłość. Zrezygnujemy z ludzkości na rzecz maszyn, w każdej dziedzinie naszego życia? Czy można nawet pokochać urządzenie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *