Nadzwyczajny mistrz Dali

Zaskakujący. Szalony. Specyficzny. Oryginalny.

Bez wątpienia taki właśnie był Salvador Dali, wielki artysta, ikona surrealizmu, choć nie zgadzał się na szufladkowanie. Jak mówi Hank Hine, dyrektor muzeum Dalego na Florydzie ,,Chciał być wszystkim”. Niewielu jednak wie, iż był on nie tylko malarzem, ale zajmował się również rzeźbiarstwem, filmem, fotografią, literaturą a także współpracował z projektantami mody, m.in. z Coco Chanel.

Uwielbiał szokować, był to jego chleb powszedni. Został zaproszony do współpracy z eleganckim nowojorskim sklepem Bonwit Teller dwukrotnie. Pierwsza witryna stworzona przez Dalego dla sklepu przyciągnęła tłumy, wszyscy chcieli zobaczyć manekina w czarnej sukni z głową z czerwonych róż. Drugi projekt skończył się aresztowaniem artysty. Prezentowany w negliżu manekin został szybko zastąpiony przez dyrekcję sklepu co wywołało furię surrealisty. Dali wyjechał w stojącej na wystawie wannie przez szybę. Dzięki swoim abstrakcyjnym wystąpieniom dał początek powszechnej dzisiaj sztuce performance’u. Dali miał wewnętrzną misję – rozpowszechnianie surrealizmu i kreowanie sztuki jako drogi do kariery. Sam jego sposób bycia był wyrazem sztuki a wygląd – zaczesane do tyłu czarne włosy, mocno wywoskowane, zakręcone do góry wąsy i wytrzeszczone oczy w udawanym zaskoczeniu – do tej pory stanowią charakterystyczną ikonę.

salvador-dali

Salvador Dali już od samego urodzenia był niezwykły. Urodzony 1904 roku w Katalonii otrzymał imię po starszym bracie, który zmarł 9 miesięcy przed jego narodzinami. Artysta dorastał w przeświadczeniu, że jest reinkarnacją pierwszego Salvadora. Po dość ciężkim dzieciństwie, śmierci matki i problemach z wymagającym ojcem, Dali udał się na studia sztuki w Madrycie. Już w tym czasie wyróżniał się wyglądem, zwracając na siebie uwagę. Kiedy artysta został wydalony ze szkoły, zaczął interesować się surrealizmem. Czuł się wyzwolony mogąc malować obrazy na najbardziej interesujące go tematy.

dali

W 1929 poznał Galę, o 10 lat starszą rosyjską emigrantkę, wówczas mężatkę. Już w tym czasie była ona muzą twórców surrealistycznych. Gala i Dali pobrali się w 1934 roku i od tego czasu była ona nie tylko jego żoną, ale także muzą, menadżerką i opiekunką. Artysta darzył swoją żonę ogromnym szacunkiem, był jej w pełni oddany, uwielbiał ją.
Ich wyjątkowa reputacja doprowadziła ich do bardzo wysokich nowojorskich sfer. Na powitanie zorganizowano Surrealistyczny Bal Oniryczny podczas którego para jak zwykle zaszokowała innych gości. Dali pojawił się z różowym biustonoszem w szklanej skrzynce zawieszonej na klatce piersiowej, jednak nie zdołał przebić Gali, noszącej kapelusz z wizerunkiem martwego ciała niemowlęcia. Stroje małżonków wywołały ogromny skandal, jednakże nowojorski świat mody był już w garści Dalego i Gali. Artysta mocno zaangażował się w świat mody. W dzisiejszych czasach kolaboracje artystów z markami nie szokują, natomiast w latach 30. było to nie do przyjęcia. Zwolennicy Dalego uznawali to jednak jako promocję surrealizmu, który miał dotrzeć do każdego.

dali 4  -salvador-Dali-and-Gala1

W czasie II wojny światowej małżeństwo schroniło się w USA. Ich życie było zawsze pełne abstrakcji. Nawet drobne wydarzenie nie odbyło się bez swego rodzaju happeningu, zwrócenia na siebie uwagi. Gala była tajemnicza, była zagadką samą w sobie. Miała wielu kochanków, Dali pozwalał jej jednak na to, bo jak sam mówił, nie lubił być dotykany. Ich małżeństwo prawdopodobnie nie zostało nawet skonsumowane. Mimo wszystko między parą była bardzo silna, nie wytłumaczalna więź, przez którą po śmierci Gali w 1982 roku artysta przestał tworzyć, zaszył się w samotni, a w 1989 roku zmarł, gdyż bez Gali nie mógł dalej żyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *