Współczesna wersja „Pięknej i Bestii”, czyli „Beastly”

-Beastly-Poster-beastly-film-17461669-796-1214

Kyle Kingston ma wszystko- bogatego ojca, wielu znajomych i piękne dziewczyny na każde zawołanie. Jednak brakuje mu kilku bardzo ważnych ludzkich cech. Szkolna czarownica, Kedra, postanawia to zmienić i w akcie zemsty oszpeca chłopaka dzięki swoim magicznym zdolnościom. Ma on teraz rok na znalezienie osoby, która pokocha go za jego wnętrze, a nie wygląd. W przeciwnym razie na zawsze pozostanie potworem. Czy Kylowi uda się przekupić kogoś do miłości?

Film z gatunku fantasy, aczkolwiek moim zdaniem, nie brakuje w nim też elementów dramatu. Smutna historia człowieka bez zasad, który pozbawiony urody i pieniędzy zostaje zupełnie sam. Zauważa wtedy, że było to wszystkim, co miał. Musi od nowa budować wartości i więzi międzyludzkie, utrudnione swoją nieatrakcyjnością. Do tej pory był przecież osobą próżną, niewrażliwą i samolubną. Nawet własny ojciec wyrzeka się go, wynajmując mu małe mieszkanie na przedmieściach i odwiedzając go sporadycznie, a z czasem całkiem o nim zapominając. Jedynymi towarzyszami jego niedoli jest starsza służąca Zola oraz niewidomy nauczyciel Will. Kyle mimo początkowego buntu po jakimś czasie przekonuje się do swoich opiekunów i zaprzyjaźnia się z nimi, wiodąc jednak nadal przygnębiające życie. Sytuacja zmienia się, kiedy chłopak przypadkiem ratuje starą koleżankę ze szkoły, Lindę Taylor, przed grupą bandziorów, którzy domagają się od niej pieniędzy ojca. Kyle ma zasłoniętą twarz i dziewczyna nie jest w stanie go poznać. Młody Kingston jest zauroczony Lindą i namawia jej tatę, że powinna z nim zamieszkać dla własnego bezpieczeństwa. Mężczyzna z wielkim bólem zgadza się na ofertę Kyle’a i w ten oto sposób Linda zamieszkuje w jego domu. Zła i niezadowolona z przymusowego „więzienia” u nieznajomego dziewczyna nie chce znać ani swojego wybawcy, ani ojca. Jednak dzięki ciągłym namowom Kyle’a Linda przekonuje się do wszystkich domowników i zaczyna żyć w miarę możliwości normalnym życiem. Między dwojgiem młodych rodzi się z początku przyjaźń, a następnie głębsza zażyłość. Czy Kyle zdoła rozkochać w sobie Lindę w ciągu pozostałych kilku miesięcy? Co się stanie, kiedy dziewczyna odkryje, kim naprawdę jest jej przyjaciel?

Teraz coś o samym filmie. Utrzymany w miłym klimacie, nie przesłodzony i z wyczuciem. Z pozoru patetyczna historia o miłości niesie za sobą kilka ważnych przesłań. Przede wszystkim- wygląd to nie wszystko, a zarozumiałość i traktowanie wszystkich z góry może się kiedyś obrócić przeciwko nam. W rolę Kyle’a Kingstona wcielił się aktor młodego pokolenia Alex Pettyfer, a Lindę Taylor zagrała urocza Vannesa Hudgens. W pozostałe role wcielają się m.in. Neil Patrick Harris („Hipnotyzer”, „Tajniak”, „Serce Klary”) oraz Mary-Kate Olsen („Wyzwanie”, „The Wackness”, „Klan urwisów”). Film został wyreżyserowany przez Daniela Barnza, znanego z takich produkcji jak „Bez kompromisów” i „W krainie czarów”. „Beastly” jest jednak najlepszym i najbardziej kasowym filmem tego reżysera i scenarzysty.

Film, według mnie, trochę za szybko się rozkręca, ale poza tym bardzo przyjemnie się go ogląda. Obraz, który zaproponował nam amerykański reżyser zdołał wzruszyć nawet mnie, osobę, która prawie nigdy nie płacze przed ekranem. Za to przyznaję mu z pewnością duży plus. Co poza tym? Ciekawe ujęcia i ambitne dialogi. Za scenariusz odpowiada reżyser, czyli Daniel Barnz, za muzykę Marcelo Zarvos, zdjęcia Mandy Walker a scenografię m.in. Paul Hotte i Rusty Smith. Film miał swoją premierę 3 marca 2011 roku na świecie, natomiast w polskich kinach nie ukazał się niestety wcale. Polecam niepoprawnym romantykom skłonnym do wzruszeń. Nie zapomnijcie tylko o paczce chusteczek- będą niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *