I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

budynek szkoły I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie budynek szkoły . budynek szkoły .

DRODZY ÓSMOKLASIŚCI!

Już 17 maja 2021 r. rozpocznie się
rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
.
Składanie wniosku do szkół odbywać się będzie ELEKTRONICZNIE.

REKRUTACJA

W razie pytań prosimy o mailowy lub telefoniczny kontakt z sekretariatem
sekretariat@1lo.rzeszow.pl tel. 17 74 82 820

UWAGA!

Rozdanie świadectw dojrzałości 

5 lipca 2021 r., sala nr 39 

 

godz. 9.00-11.00         klasy: 3A, 3B, 3D 

godz. 11.00-13.00       klasy: 3C, 3E, 3F 

 

Sukcesy w konkursie literackim

Z przyjemnością przedstawiamy wyniki konkursu na esej pn. ,,Jak koronawirus zmienił moje życie”, organizowanego przez Elżbietę Łukacijewską Poseł do Parlamentu Europejskiego. Wpłynęło 55 prac, z których wyłonione zostały 3 zwycięskie eseje oraz trzy wyróżnienia. Jury w szczególności zwracało uwagę na oryginalność ujęcia tematu, walory literackie i poprawność językową.
Zwycięzcy:
I miejsce-  Dominika Kontek kl. 3a
II miejsce-  Agnieszka Szela kl. 1a

Serdecznie gratulujemy!
Opiekunką uczennic jest p. K. Mikluszka.

Laureatka konkursu na esej

Miło nam poinformować, że Julia Wiater z klasy 2 ag została laureatką I Podkarpackiego Konkursu na Esej  pt. „Młodzież w czasie wyzwań pandemii COVID-19”. Do wygrania były trzy stypendia w wysokości 25 tys. zł każde – do przeznaczenia na pokrycie kosztów studiów na wybranym kierunku oferowanym przez Collegium Humanum w stolicy Podkarpacia. Studiować można Psychologię (studia jednolite magisterskie, stacjonarne lub niestacjonarne) albo Pedagogikę (studia I i II stopnia, stacjonarne lub niestacjonarne).

Serdecznie gratulujemy!
Opiekunką uczennicy jest p. Agnieszka Jurczak

Literackie spotkania z tekstami kultury

Z przyjemnością informujemy, że Patrycja Wójcik z kl. II bg zajęła I miejsce w konkursie zorganizowanym przez Sekcję Dydaktyków Koła Naukowego Polonistów w Instytucie Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego  „Literackie spotkanie z tekstami kultury” – motyw przewodni – malarstwo polskie przełomu XIX-XX wieku. Patrycja napisała wiersz “Ars corporis” inspirowany obrazem W. Podkowińskiego “Szał uniesień”.

Opiekunką uczennicy jest p. prof. Małgorzata Byszuk.

Serdeczne gratulacje!

Sukces w konkursie

logo konkurs Kresy

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczeń kl. 2 ag Bartosz Łapkowski został zwycięzcą etapu centralnego III edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”. 1. miejsce zapewniła mu  multimedialna praca opisującą życie i dokonania pani W. Łapkowskiej, próbującej utrzymać resztki polskości w łotewskim (po II wojnie sowieckim) Dyneburgu. Nagrodą dla ucznia i opiekuna jest kilkudniowy wyjazd zagraniczny.

Bartoszowi i wspierającym go Rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

Opiekunem ucznia jest prof. Marcin Świętoń.

Rajd rowerowy Kolbuszowa

12 czerwca br. młodzież naszej szkoły wzięła udział w  rowerowym rajdzie do Kolbuszowej, pokonując z dojazdem do domu trasę o długości blisko 100 km. Podczas rajdu mieliśmy okazję oglądnąć urokliwe zakątki Rezerwatu Przyrody Zabłocie oraz Muzeum Kultury Ludowej i Parku Etnograficznego w Kolbuszowej. Rajd rowerowy był również doskonałą okazją do promocji aktywności fizycznej i zdrowotnej tak potrzebnej po trudnym okresie nauki zdalnej.

Szczególne podziękowania należą się p. M. Kozioł, która zadbała o kulinarną stronę przedsięwzięcia po królewsku goszcząc rowerzystów.

Opiekunami rajdu byli: prof. Filip Dulla i prof. Marcin Świętoń.

postój
postój
przed szkołą koniec trasy
postój

Kolejny sukces w Olimpiadzie

Z ogromną przyjemnością pragniemy poinformować, że uczeń kl. 2 ag Aleksander Oleszek uzyskał tytuł laureata XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972–1514. Od Cedyni do Orszy.
Aleksander zajął 9. miejsce spośród ponad tysiąca uczestników Olimpiady, wykazując się uniwersytecką wiedzą w dziedzinie militariów i wojska polskiego okresu średniowiecza. Uzyskał bardzo dobre (w niektórych przypadkach najlepsze) wyniki w siedmiu konkurencjach: 1. Broń i barwa 2. Eksponat muzealny 3. Malarstwo batalistyczne 4. Geografia militarna 5. Bitwa pod Grunwaldem 6. Heraldyka 7. Zabytek Warszawy rozwiązując testy i wcielając się w rolę przewodnika po Muzeum Wojska Polskiego i naszej stolicy.
Uroczysta gala kończąca finał Olimpiady połączona była ze złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza oraz zwiedzaniem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Aleksandrowi i wspierającym go Rodzicom składamy serdeczne gratulacje i życzymy kolejnych sukcesów.
Opiekunem Aleksandra jest prof. Marcin Świętoń.

Sukces w dziedzinie chemii

Z przyjemnością informujemy, że Weronika Lorenowicz, uczennica klasy 2 cs, została laureatką I miejsca VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla młodzieży szkolnej organizowanego przez Uniwersytet Śląski. Uczennica wyhodowała kryształ winianu potasowo-sodowego C4H4KNaO6 x 4H2O (sól Seignette’a), który w ocenie jury został uznany najpiękniejszm spośród setek nadesłanych z całej Polski. Nagrodą w tegorocznej edycji konkursu jest indeks Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunek fizyka oraz wysokiej klasy smartfon.

Weronice i jej opiekunce Pani Ewie Borowskiej-Brzozie serdecznie gratulujemy!

Dwa tygodnie w Portugalii

 
Jeśli lubisz:
✔ zwiedzać ciekawe miejsca,
✔ uczyć się języków
✔ poznawać nowych ludzi i kultury
✔ współpracę w grupie
 
Ta wiadomość jest właśnie dla Ciebie!
Przed nami wyajazd na dwa tygodnie do szkoły partnerskiej w Portugalii.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w przedsięwzięciu „Za wolnością i chlebem – emigracyjne wybory Polaków i Portugalczyków”, realizowanego w ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Wyjazd zorganizowany będzie w nadchodzącym roku szkolnym 2021/2022 i zostanie opłacony z dofinansowania otrzymanego przez szkołę.
 
Co należy zrobić:
🔅 Wypełnij kartę zgłoszenia oraz kartę samooceny (dostępne również w sekretariacie szkoły),
🔅 Poproś nauczyciela uczącego lub wychowawcę o napisanie krótkiej rekomendacji
🔅 Złóż ww. dokumenty w sekretariacie w terminie do 18.06.2021 r.
 
Następnie  koordynatorzy wyjazdu skontaktują się z Tobą i ustalą termin rozmowy kwalifikacyjnej. Szczegóły rekrutacji dostępne są w regulaminie oraz u pana Leszka Posiewały.
 
Spiesz się, liczba miejsc jest ograniczona! A Portugalia czeka na Ciebie!  🧡🧡🧡

Sukces w Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej

Olimiada Ekologiczna

Niezmiernie miło nam poinformować, że Paulina Piatczyc uczennica klasy 2fs została laureatką etapu centralnego XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
Opiekunem uczennicy jest p. Ewa Świdrak.

Serdecznie gratulujemy!

Program “Nie zagubić talentu”

Zapraszamy do zapoznania się z Programem „Nie zagubić talentu”.
Program jest w całości finansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego i ma na celu rozwój uzdolnień i zainteresowań uczniów szkół województwa podkarpackiego.
Celem Programu jest:
 – zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży,
 – wspierania uczniów województwa podkarpackiego w rozwijaniu ich uzdolnień i zainteresowań,
 – promowanie młodzieży szczególnie uzdolnionej,
 – doprowadzenie do wzrostu aspiracji edukacyjnych i aktywności uczniów, a także poczucia własnej wartości w społeczności szkolnej i lokalnej.
Program „Nie zagubić talentu: skierowany jest do uczniów, którzy ukończyli co najmniej klasę szóstą szkoły podstawowej i obejmuje:
 – stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe,
 – stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne,
 – nagrody pieniężne.

Więcej informacji www.podkarpackie.pl

Sukcesy koszykarek I LO

Koszykarki SPZ WJM I LO Rzeszów  mistrzyniami Podkarpacia i z awansem do finału mistrzostw Polski 3×3 juniorek U17  oraz wicemistrzyniami Podkarpacia juniorek starszych U19!

Reprezentacja I LO w koszykówce 3×3. Stoją od lewej: A. Noworól 2fs, A. Wilk 2as, E. Konieczny 2ds, B. Pliś; poniżej od lewej: N. Gorzelnik 2bs, I. Syzdek 2cs.

Sobota 22  maja 2021 to  historyczny dzień w sportowych dziejach naszej szkoły. Pięć uczennic  I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, które reprezentowały  barwy drużyny o nazwie SPZ WJM I LO Rzeszów, odniosły ogromny sukces. Podczas turnieju strefy lubelsko-podkarpackiej, który odbył się w Łańcucie, drużyna  I LO  wywalczyła awans  do finałów mistrzostwo Polski w  kategorii juniorek U17 w rozgrywkach Polskiego Związku Koszykówki w nowej olimpijskiej dyscyplinie sportu, jaką jest koszykówka 3×3.  
Z uwagi na zwieszenie rozgrywek międzyszkolnych, koszykarki, będące uczennicami I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie, brały udział w profesjonalnych rozgrywkach Polskiego Związku Koszykówki. We współpracy z klubem SPZ powstała drużyna o nazwie SPZ WJM I LO Rzeszów, której trzon stanowiły uczennice naszego liceum: Natalia Gorzelnik (II bs), Emilia Konieczny (II ds), Aleksandra Noworól (II fs), Ilona Syzdek (II cs) i Aleksandra Wilk (II as). Podczas strefowego turnieju drużyna I LO wygrała wszystkie spotkania w swojej grupie. Rozpoczęła od  zwycięstwa z silną drużyną  MOSiR Krosno 10-7, potem po niezwykle emocjonującym meczu podopieczne Bogdana Plisia pokonały faworyta rozgrywek zespół AZS UMCS Lublin 6-5, by na koniec wysoko zwyciężyć MOSiR Przeworsk 16-1. W półfinale SPZ WJM I LO Rzeszów pokonał SPZ WJM Załęże 12-7, zdobywając tym samym mistrzostwo Podkarpacia w koszykówce 3×3 w kategorii juniorek U17.  Tytuł ten zapewnił awans zespołowi I LO do finału mistrzostw Polski, który rozegrany zostanie w dniach 27-29 sierpnia 2021 roku.
Nie był to jedyny sukces koszykarek SPZ WJM I LO Rzeszów w bieżącym sezonie. W debiucie w rywalizacji w koszykówce 5×5 w kategorii juniorek starszych U19, zespół I LO zajął drugie miejsce w województwie podkarpackim, wygrywając dwukrotnie z zespołem MOSiR Przeworsk 85:33 i 77:39 oraz przegrywając dwa mecze z MLKS Rzeszów 40:78 i 42:84. Dodać trzeba, że nasze czołowe zawodniczki były młodsze od rywalek o dwa lata. Królowa strzelczyń rozgrywek została Ola Noworól, zdobywczyni 77 punktów. Szkoleniowcem  zespołu jest nauczyciel I LO Bogdan Pliś, a pomaga mu trener Wiesław Syzdek.
 

Zwycięstwo w Regionalnym Turnieju Debat Oksfordzkich IPN

Miło mi poinformować, że w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych o Puchar Prezesa IPN w finale brały udział dwie drużyny z I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Obie drużyny pokonały w dwóch eliminacyjnych debatach swoich przeciwników i zakwalifikowały się do finału. W etapie finałowym debatowano nad tezą “Bez Kościoła katolickiego nie udałoby się obalić komunizmu w Polsce”. Po stronie Propozycji znalazła się drużyna w składzie: Aleksandra Warchoł, Aleksander Oleszek, Bartosz Łapkowski oraz Kornelia Wilk z klasy 2ag, po stronie Opozycji debatowali: Julia Wiater (kl. 2ag), Laura Grębowska (kl. 2bs), Szymon Urbanek (kl.2ag) oraz Katarzyna Kiebała (kl. 3b). Decyzją sędziów wygrała drużyna Opozycji, która w ten sposób zakwalifikowała się do etapu Ogólnopolskiego, który odbędzie się we wrześniu br.

Opiekunem drużyn jest prof. K.Milcarek-Mróz

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Stypendium

Fundacja Edukacyjna im. Jerzego Juzonia 5 lipca 2021 roku rozpocznie rekrutację do 10 Edycji stypendiów akademickich na rok 2021/2022.

Celem Fundacji jest zwiększanie szans edukacyjnych młodzieży z małych miejscowości, realizowane poprzez pomoc finansową, która niejednokrotnie jest jedyną szansą na podjęcie studiów wyższych w większych miastach.

Stypendia w wysokości 6000zł. przyznawane są na okres pierwszego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach akademickich.

Stypendium przeznaczone jest dla maturzystów, ludzi młodych i ambitnych. Prosimy o zapoznanie się z informacją o możliwości jaką daje stypendium FEJJ.
Link do naszej strony: www.fejj.p
Link do Regulaminuhttps://www.fejj.pl/pierwszy-rok/Home/Terms?pId=1&eId=8

Sukces w Konkursie Poetyckim Na Początku Było Słowo

Z przyjemnością informujemy, że uczennica klasy 2bg Patrycja Wójcik zajęła I miejsce w Konkursie Poetyckim  Na Początku Było Słowo.
Nagrodzone wiersze Patrycji to Milijon, Akademia Romantyczna, Spod niebieskiej gwiazdy.
Konkurs został zorganizowany przez  Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie i skierowany do uczniów klas VII, VIII i szkół ponadpodstawowych. W skład jury weszły Panie Profesor Katarzyna Kadyjewska, Anna Sitko-Ciupak i Dorota Frańczak.

Opiekunką Patrycji jest prof. Małgorzata Byszuk
Serdeczne gratulacje!

Laureat XXXVI Konkursu Matematycznego im. prof. Jana Marszała

konkurs matematyczny

Miło nam poinformować, że Kacper Pszona, uczeń klasy 1c,
uzyskał tytuł Laureata I miejsca w XXXVI Konkursie Matematycznym
im. prof. Jana Marszała.

Serdecznie gratulujemy!
Opiekunem ucznia jest p. prof. E. Jagoda.

Dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie za zaangażowanie i podjętą pracę.

Finalistka Olimpiady Języka Łacińskiego

Olimiada Języka Łacińskiego

Miło mi poinformować, że Katarzyna Kiebała uczennica klasy 3b została finalistką
XXXIX Olimpiady Języka Łacińskiego
.

Opiekunem uczennicy jest prof. Katarzyna Milcarek-Mróz.

Serdecznie gratulujemy!

Pokochasz naszą szkołę: rzetelność, doświadczenie, skuteczność

Back to top