MOTTO TYGODNIA 
Patriam amamus non quia magna,
sed quia nostra.
"Ojczyznę kochamy nie dlatego, że jest wielka, ale ponieważ jest nasza."Znalezione obrazy dla zapytania flaga polski powiewająca gif
Lucius Annaeus Seneca 
 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

Archiwum wiadomości

office365info

Współpraca z IPN

Wyjazd edukacyjny klasy 1a do Kielc

kl 1a wycieczka kielce7 października 2015 klasa 1a brała udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym do Kielc. Uczniowie oglądnęli spektakl Kordian w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Utwór Słowackiego został wyreżyserowany przez Piotra Szczerskiego, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. Po spektaklu zwiedzano Muzeum Młodzieńczych lat Stefana Żeromskiego. Tam młodzież usłyszała wiele ciekawych informacji związanych z życiem i edukacją autora „Syzyfowych prac”.

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny klasy 1a do Kielc

Spotkanie z komiksem w I LO!

W ramach obchodów 15 – lecia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszowski zorganizował 1 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym spotkanie z „komiksem historycznym” oraz pokaz filmu dokumentalnego „W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u” w reżyserii Mateusza Szlachtycza.  W wykładzie i pokazie brali udział uczniowie naszego liceum oraz innych rzeszowskich szkół.

komiks 2 komiks 3

Nagroda dla I Liceum Ogólnokształcącego za udział w projekcie "Żywe Muzeum"!

pomnik KościuszkiZ okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność”  21 i 22 września nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum”, przygotowanym przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. 

Miło nam poinformować, że I LO zostało wyróżnione nagrodą specjalną za wystawienie największej liczby uczniów spośród szkół rzeszowskich biorących udział w projekcie „Żywe Muzeum’. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 1a, 2a i 3a.
Nasza uczennica – Gabriela Magoń z klasy 1a została wylosowana w konkursie i otrzymała nagrodę specjalną.

Gratulujemy!

nagroda dla 1lo zywe muz  nagroda gaba

Czytaj więcej: Nagroda dla I Liceum Ogólnokształcącego za udział w projekcie "Żywe Muzeum"!

Wtorki z IPN-em - zapraszamy na "System"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, zaprasza na pokaz filmu "System". Pokaz odbędzie się we wtorek 8 grudnia 2015 r. w kinie „Zorza" w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28), o godzinie 18.00. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18. ( na portierni). Serdecznie zapraszamy

Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

wilnoW dniach 24.09 - 01.10.16 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym "Śladami białoruskiej listy katyńskiej" na Białoruś i Litwę. Magdalena Bereś z kl.2a, Maria Pilch z kl.2f oraz absolwentki z klasy 3e Sylwia Samojedny i Katarzyna Bembenek zostały laureatkami konkursu IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy". Zadaniem uczennic było przygotowanie kartki z albumu dotyczącej osoby z listy katyńskiej. W zwycięskich pracach dziewczyny upamiętniły porucznika Jana Rybickiego oraz poetę Władysława Sebyłę.

W czasie wyjazdu odwiedzano miejsca związane z szeroko rozumianą zbrodnią katyńską m.in. byłe więzienia NKWD w Pińsku, Mińsku, Oszmianie, Baranowiczach, Wilnie oraz miejsca pochówku i straceń polskich obywateli na przedwojennych Kresach Rzeczpospolitej tj. Kuropaty na Białorusi i Ponary na Litwie. Wyprawa była niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

K.Milcarek-Mróz

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

Wtorki z IPN-em!

wtorki z IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, zaprasza na filmy w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych. Pokazy odbywają się we wtorki w kinie „Zorza" w Rzeszowie, o godz. 18.00. Odbiór darmowych wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18. Projekcje filmów poprzedzone są krótkimi wykładami pracowników IPN. Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Zapal Światło Wolności 13.12

swiecaW 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce włączmy się do akcji Zapal Światło Wolności!  Instytut Pamięci Narodowej, z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przygotowuje kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.   

Welkom! Willkommen! Bienvenu!

sprzaczki 2015 09 30Już czwarty raz uczniowie Naszego Liceum zostali laureatami konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku nagrodą jest wyjazd śladami 1. Dywizji Pańcernej gen. Stanisława Maczka przez Holandię, Niemcy, Francję oraz Belgię.

Właśnie spod pięknej francuskiej katedry w Amiens (widoczna na zdjęciu) przesyłamy pozdrowienia pełne słońca jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z relacją ze wspaniałego wyjazdu, która zostanie umieszczona na stronie szkoły zaraz po powrocie.

Tegoroczna laureatka Alicja Serafin
wraz opiekunem prof. Danielem Betleją.

Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie"

Zapraszam do udziału w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". W konkursie mogą wziąć udział 3 osobowe drużyny. Osoby zainteresowane proszę o kontakt z prof.K.Milcarek-Mróz do 27.11.15. Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera.

Czytaj więcej: Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie"

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.