MOTTO TYGODNIA 
Tempora mutantur,
et nos mutamur in illis.
"Czasy się zmieniają
i my się wraz z nimi zmieniamy."
Przysłowie łacińskie
 
 
 

I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie

im. ks. Stanisława Konarskiego

35-030 Rzeszów; 3-go Maja 15

tel. 17 748 28 20  fax. 17 748 28 30

pierwsze w mediach 3

mscloudlogofanpage 1lo

kanal youtube 175

bip190

Archiwum wiadomości

office365info

Współpraca z IPN

Wyjazd edukacyjny klasy 1a do Kielc

kl 1a wycieczka kielce7 października 2015 klasa 1a brała udział w wyjeździe integracyjno-edukacyjnym do Kielc. Uczniowie oglądnęli spektakl Kordian w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Utwór Słowackiego został wyreżyserowany przez Piotra Szczerskiego, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. Po spektaklu zwiedzano Muzeum Młodzieńczych lat Stefana Żeromskiego. Tam młodzież usłyszała wiele ciekawych informacji związanych z życiem i edukacją autora „Syzyfowych prac”.

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny klasy 1a do Kielc

Spotkanie z komiksem w I LO!

W ramach obchodów 15 – lecia Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Rzeszowski zorganizował 1 października 2015 roku w I Liceum Ogólnokształcącym spotkanie z „komiksem historycznym” oraz pokaz filmu dokumentalnego „W ostatniej chwili. O komiksie w PRL-u” w reżyserii Mateusza Szlachtycza.  W wykładzie i pokazie brali udział uczniowie naszego liceum oraz innych rzeszowskich szkół.

komiks 2 komiks 3

Nagroda dla I Liceum Ogólnokształcącego za udział w projekcie "Żywe Muzeum"!

pomnik KościuszkiZ okazji 35-lecia NSZZ „Solidarność”  21 i 22 września nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „Żywe Muzeum”, przygotowanym przez Regionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” i Instytut Pamięci Narodowej Oddział Rzeszów. 

Miło nam poinformować, że I LO zostało wyróżnione nagrodą specjalną za wystawienie największej liczby uczniów spośród szkół rzeszowskich biorących udział w projekcie „Żywe Muzeum’. W projekcie wzięli udział uczniowie klasy 1a, 2a i 3a.
Nasza uczennica – Gabriela Magoń z klasy 1a została wylosowana w konkursie i otrzymała nagrodę specjalną.

Gratulujemy!

nagroda dla 1lo zywe muz  nagroda gaba

Czytaj więcej: Nagroda dla I Liceum Ogólnokształcącego za udział w projekcie "Żywe Muzeum"!

Wtorki z IPN-em - zapraszamy na "System"

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, zaprasza na pokaz filmu "System". Pokaz odbędzie się we wtorek 8 grudnia 2015 r. w kinie „Zorza" w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28), o godzinie 18.00. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18. ( na portierni). Serdecznie zapraszamy

Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

wilnoW dniach 24.09 - 01.10.16 uczennice z naszej szkoły wzięły udział w wyjeździe edukacyjnym "Śladami białoruskiej listy katyńskiej" na Białoruś i Litwę. Magdalena Bereś z kl.2a, Maria Pilch z kl.2f oraz absolwentki z klasy 3e Sylwia Samojedny i Katarzyna Bembenek zostały laureatkami konkursu IPN "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy". Zadaniem uczennic było przygotowanie kartki z albumu dotyczącej osoby z listy katyńskiej. W zwycięskich pracach dziewczyny upamiętniły porucznika Jana Rybickiego oraz poetę Władysława Sebyłę.

W czasie wyjazdu odwiedzano miejsca związane z szeroko rozumianą zbrodnią katyńską m.in. byłe więzienia NKWD w Pińsku, Mińsku, Oszmianie, Baranowiczach, Wilnie oraz miejsca pochówku i straceń polskich obywateli na przedwojennych Kresach Rzeczpospolitej tj. Kuropaty na Białorusi i Ponary na Litwie. Wyprawa była niezapomnianą i jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.

K.Milcarek-Mróz

Czytaj więcej: Wyjazd edukacyjny laureatów konkursu na Białoruś i Litwę

Wtorki z IPN-em!

wtorki z IPN

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, zaprasza na filmy w ramach cyklu bezpłatnych pokazów filmowych. Pokazy odbywają się we wtorki w kinie „Zorza" w Rzeszowie, o godz. 18.00. Odbiór darmowych wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18. Projekcje filmów poprzedzone są krótkimi wykładami pracowników IPN. Serdecznie wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Zapal Światło Wolności 13.12

swiecaW 34 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce włączmy się do akcji Zapal Światło Wolności!  Instytut Pamięci Narodowej, z okazji kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, przygotowuje kampanię społeczną „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. IPN apeluje o zapalenie 13 grudnia o 19.30 w oknach domów, urzędów i instytucji świec będących symbolem pamięci o wydarzeniach stanu wojennego. Kampania nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków wykonali w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. m.in. papież Jan Paweł II i prezydent USA Ronald Reagan. Akcję objął honorowym patronatem prezydent Andrzej Duda.   

Welkom! Willkommen! Bienvenu!

sprzaczki 2015 09 30Już czwarty raz uczniowie Naszego Liceum zostali laureatami konkursu "Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy..." organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. W tym roku nagrodą jest wyjazd śladami 1. Dywizji Pańcernej gen. Stanisława Maczka przez Holandię, Niemcy, Francję oraz Belgię.

Właśnie spod pięknej francuskiej katedry w Amiens (widoczna na zdjęciu) przesyłamy pozdrowienia pełne słońca jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z relacją ze wspaniałego wyjazdu, która zostanie umieszczona na stronie szkoły zaraz po powrocie.

Tegoroczna laureatka Alicja Serafin
wraz opiekunem prof. Danielem Betleją.

Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie"

Zapraszam do udziału w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie". W konkursie mogą wziąć udział 3 osobowe drużyny. Osoby zainteresowane proszę o kontakt z prof.K.Milcarek-Mróz do 27.11.15. Konkurs polega na wykonaniu komiksu przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa z udziałem realnego lub fikcyjnego bohatera.

Czytaj więcej: Konkurs „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie"

1 Liceum Ogólnokształcące im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie

Copyright © 2015. All Rights Reserved.